Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses. 

- Eesti vabariigi põhiseadus -

Arvamusfestivali ebatraditsioonilises kohtusaalis vahetatakse rollid

1. august 2018
PrintPDF

Tänavusel Arvamusfestivalil saavad huvilised osa ainulaadsest kohtuistungist, kus kohtunikud on süüdistatavate rollis, advokaat kohtunikuks, prokurörid kaitsjad ja tunnistajad ning prokuröriks on justiitsminister Urmas Reinsalu. Arvamusfestivali „Õigusriik 100“ alal arutleme reedel, 10. augustil, sõnumite salastamise, kohtuasjade õiglase lahendamise ning avatud kogukonnapoliitika küsimuste üle. 

Kell 12.00 toimub arutelu „Kuidas sünnib saladus?“, kus erinevate valdkondade spetsialistid ühes kuulajaskonnaga arutavad konkreetsete juhtumite näitel selle üle, kas Eesti riik ja selle ametnikud salastavad dokumente liiga kergekäeliselt. Miks on läbipaistvas riigis nii palju saladusi ja kas salastamise aluste kõrval võiks olla ka näiteks mittesalastamise juhend? Arutlevad Äripäeva uuriva toimetuse juht Piret Reiljan, andmekaitse inspektsiooni peadirektor Viljar Peep, riigikontrolör Janar Holm ning advokaadibüroo Triniti partner ja vandeadvokaat Karmen Turk. Arutelu juhib riigiprokuratuuri avalike suhete osakonna juhataja Harry Tuul.

Kell 13.30 vahetatakse rollid kohtuistungil. Nii võib kohtunik leida end süüdistatava rollis, prokurör olla hoopis kaitsjaks, advokaat kohtunikuks, justiitsminister prokuröriks ja pealtvaatajad rahvakohtunikeks. Toimub istung ebatraditsioonilises kohtusaalis, kus kaasa rääkida ja mõelda saavad kõik osalised. Kohtuistungit modereerib justiitsministeeriumi õiguspoliitika asekantsler Kai Härmand ja rollivahetuses osalevad justiitsminister Urmas Reinsalu, Tartu maakohtu kohtunik Rutt Teeveer, riigikohtu kohtunik Villu Kõve, advokaat Paul Keres, Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Kairi Kaldoja, Viru ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Sigrid Nurm ning pealtvaatajad.

Kell 15.30 arutletakse, kas kohtuotsus peab olema õige või õiglane? Peale rollivahetust on kõigil osalejatel olemas esmane pilt, mismoodi üks kohtuistung toimub ja seega on paslik otsida vastust küsimusele – millest peab kohtunik lähtuma kohtuotsuse tegemisel? Kas ei ole meie ootused kohtu suhtes liiga suured, et ainult kohus suudab kõik küsimused lõplikult ja õiglaselt lahendada? Kohtus ei ole automaatikat ega masinat, mis otsuseid langetab ja puudub ka seadus, mis annaks vastuse kõikidele küsimustele. On inimesed, nende arusaamad, haritus, vaated ja väärtused. Arutlemegi üheskoos, kuidas leida tasakaal „õige“ ja „õiglase“ vahel. Arutlevad rollivahetuses osalenud inimesed.

Kell 17.30 algab foorum „Mitte meie õue peal“, kus küsime kuidas suurendada ühiskonna avatust ja kuidas ületada hirme nendega samaaegselt poliitika tegemises arvestades? Kuidas avada süstlavahetuspunkt või vangide majutuskeskus, kui ühiskond tervikuna on vastu? Valmimas on uued kriminaalpoliitika põhialused, milles on olulisteks eesmärkideks korduvkuritegevuse vähendamine, sõltlaste ja vaimse tervise häiretega inimeste ravimine jmt. See on edukas vaid juhul, kui ühiskond neid püüdlusi toetab. Arutlevad endine narkosõltlane ja kinnipeetav, Lootuse küla töötaja Raiman Kukk, Linnateatri näitleja Indrek Ojari, sotsiaalantropoloog ja Tartu Ülikooli teadlane Aet Annist ja kirjanik Sven Kivisildnik. Foorumit veavad justiitsministeeriumi analüüsitalituse juhataja Mari-Liis Sööt ning siseministeeriumi kommunikatsiooninõunik Jürgen Klemm.

Festivali täismahus kava leiab siit: www.arvamusfestival.ee/kava ja liitu sündmusega Facebookis.

Merje Talvik
Kommunikatsiooniosakonna juhataja
Riigikohus
Tel. 7309042; 5333 9846