Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses. 

- Eesti vabariigi põhiseadus -

Kohtunike ja prokuröride elukäik sai kaante vahele

12. veebruar 2018
PrintPDF

Kohtunike täiskogul esitleti kogumikku „Kohtunikud, kohtu-uurijad ja prokurörid 1918–1940“, mis kingitakse Riigikohtu ja Riigiprokuratuuri poolt Eesti riigi sajanda sünnipäeva puhul sajale raamatukogule ja teabekeskusele.

Äsja valminud leksikonis on kokku võetud 387 tolleaegse kohtuniku ja prokuröri teenistus- ning elukäik ning selle on koostanud õigusajaloolane Toomas Anepaio.

Leksikon sisaldab fotosid ning eluloolisi andmeid iseseisva Eesti kohtunike ja prokuröride kohta: nimetatud on nende sünniaeg ja -koht, haridus- ja teenistuskäik, sh teenistus sõjaväes, annetatud autasud, liikmesus ühendustes ning nii inimest ennast kui ka tema perekonda tabanud repressioonid.

Riigikohtu esimees Priit Pikamäe märkis, et nii mõnedki kohtunikud leidsid endas südikust astuda vastu tollasele režiimile ja leksikon on osalt ka tähelepanuavaldus nende kohtunike ja prokuröride lähedastele, kellest paljud represseeriti eelkõige seetõttu, et nende isa või abikaasa oli selles ametis.  „Loodan väga, et lähitulevikus saame kõik Eestis töötanud kohtunikud ja prokurörid ära märgitud – leksikoni teine köide võiks käsitleda okupatsiooniperioodi ja kolmas koondada endasse kohtunikud, kes on ametisse asunud alates 1991. aastast,“ lisas Pikamäe.

„Sada aastat tagasi alustas Eesti esimene prokurör oma tööd kohtu juures. Küllap usuti, et just nii saab kohus endale parima kvaliteediga tõendid, mille alusel õigust mõista,“ ütles riigi peaprokurör Lavly Perling. Ta jätkas, et ajaga on prokurörid kohtust riigiõiguse mõttes eemaldunud ning on praeguseks täitevvõimu osa. Kohtute sõltumatus ning kohtunike poolt võrdne kohtlemine on õigusemõistmise olulised nurgakivid. „Ometi oleme õiguse „nabanööri“ pidi justkui omavahel seotud. Prokuröride kohus on endiselt tagada kohtukõlblike tõendite ja läbimõeldud süüdistuste kaudu parimad eeldused kohtule kvaliteetseks ja inimestesse usaldust loovaks õigusemõistmiseks,“ lisas Perling.

Leksikoni esitlused toimuvad 9. veebruaril kohtunike täiskogul ning 6. aprillil prokuratuuri üldkogul. Huvilised saavad raamatu soetada Tartu Ülikooli Kirjastuse kodulehekülje www.tyk.ee kaudu. Saja raamatukogu ja teabekeskuseni – igasse Eesti linna ja maakonda – jõuab leksikon lähikuudel. 


Lisainfo:

Liis Ehrminger
Riigikohtu kommunikatsioonispetsialist
Tel 730 9025
liis [dot] ehrmingeratriigikohus [dot] ee