Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses. 

- Eesti vabariigi põhiseadus -

Kohtute aastaraamat keskendub tänavu õigusemõistmise avalikkusele

13. mai 2021
PrintPDF

Äsja valminud Eesti kohtute aastaraamat 2020 on pühendatud kohtupidamise avalikkusele ja sellega tihedalt seotud andmekaitse teemadele. 

“Avalikkuse huvi ja kontrolliga kohtu tegevuse üle peab iga kohtunik oma töös paratamatult arvestama. Mida avalikum on kohtumenetlus, seda usaldusväärsem kohus tavainimesele eeldatavasti tundub,” märkis aastaraamatu peatoimetaja, riigikohtunik Nele Parrest. “Kui inimene usaldab otsuse tegijat, aktsepteerib ta otsust isegi siis, kui ei mõista kõiki lahendi juriidilisi keerdkäike.”  

Teisalt on kohtusse pöördumise õigus põhiseadusliku kaaluga. Hirm avalikkuse ja avalikustamise ees või ka lihtsalt soov vältida ebavajalikku tähelepanu ei tohiks pelutada inimest oma õigusi kaitsmast. “Asjaolu, et kord lendu lastud sõna jääb aastateks, kui mitte aastakümneteks veebiavarustes kättesaadavaks, võib kaasa tuua negatiivseid ja kohati ootamatuid järelmeid nii töö- kui ka isiklikus elus,” nentis riigikohtunik.

Kohtute aastaraamat 2020 püüab anda oma panuse sellesse keerulisse arutellu, kuidas saavutada hea ja õige tasakaal kohtumenetluse avalikkuse ja andmekaitse vahel. Nii leiab aastaraamatust riigikohtunik Parresti, Andmekaitse Inspektsiooni järelevalve juhi Maris Juha ja kohtute andmekaitsespetsialisti Külli Vallimäe-Tubergi põhjalikud analüüsid, milliste õigusaktide alusel ja millal on võimalik kohtuasju puudutavatele andmetele ligi pääseda. 

Ajakirjanik Tarmo Vahter annab oma loos hinnangu kohtupidamise avalikkuse hetkeseisule, Justiitsministeeriumi kohtute talituse nõunik Marilin Reintamm selgitab kavandatavaid muudatusi ning vandeadvokaat Hannes Vallikivi pakub huvitavaid ja mõtlema panevaid ajaloolisi tagasivaateid artiklis “Nimed kohtulahendites”. 

Võrdleva vaate mujalt Euroopast toovad aastaraamatusse Hollandi, Iirimaa, Ühendkuningriigi ja Bulgaaria kohtutes andmekaitsega tegelevad inimesed. Neis riikides on loodud spetsiaalsed asutused, mis tegelevad kohtusüsteemi sees isikuandmete töötlemisega seotud küsimuste lahendamise ja teadlikkuse tõstmisega ning käsitlevad ka kohtute tegevuse peale esitatud kaebusi. 

Samuti leiab aastaraamatust Eesti Kohtunike Ühingu esimehe Indrek Parresti ja Euroopa Kohtunike Konsultatiivnõukogu liikme Meelis Eeriku kokkuvõtted nende organisatsioonide eelmise aasta tegemistest. Tavapäraselt ilmuvad seal ka Riigikohtu esimehe Villu Kõve ja tema nõuniku Karin Leichter-Tammisto ülevaade aastast õigus- ja kohtusüsteemis, Riigikohtu praktika ülevaated ning kohtupidamise statistika. 

Kohtute aastaraamatut annab välja Riigikohus ja see on järjekorras juba kolmeteistkümnes. Viimased paar aastat on raamat ilmunud ainult elektrooniliselt ja sellega saab tutvuda siin. Juunikuus valmib ka raamatu ingliskeelne versioon. 

Meediaväljaannetel on võimalik aastaraamatu artikleid vabalt levitada, kuid palume juurde märkida lause: “Artikkel ilmus Eesti kohtute aastaraamatus 2020, mida on võimalik täismahus lugeda siin: https://aastaraamat.riigikohus.ee/.”

Lisainfot aastaraamatu kohta saab anda peatoimetaja Nele Parrest. 

 

Arno Põder
pressiesindaja
Riigikohus
55 637 043