Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses.
Peasakid
Õigusemõistmise nädal: mida peaks teadma tööõigusest?
30. septembrist 6. oktoobrini toimuva õigusemõistmise nädala keskmes on tänavu tööõigus. Kohtunikud külastavad koole ja jagavad sotsiaalmeedias teadmisi tööõigusest, toimuvad õigusteemalised ekskursioonid ning vaadata saab töövaidluse teemalise kohtuistungi veebiülekannet.
Õigusemõistmise nädal on Eesti kohtute iga-aastane ettevõtmine, mille eesmärk on tutvustada avalikkusele kohtute tööd ja õigusemõistmist inimestele lähemale tuua. Tänavu tähistatakse seda juba kaheteistkümnendat korda.
Selle aasta keskseks teemaks on tööõigus ja kohtunike sellekohased suunised. Näiteks räägivad kohtunikud sotsiaalmeedias nädala jooksul jagatavates lühivideotes, kas proovitöö eest võib küsida tasu, mis on punased lipud töölepingus, mis hetkest on inimene ametlikult tööle võtud, miks ümbrikupalk pole hea ja mis on töökius.
Riigikohtu tsiviilkolleegiumi kohtuniku Vahur-Peeter Liini sõnul on tööõiguse teadmised olulised, sest tööõigus puudutab väga paljusid. „Enamus meist millalgi töötab. Tööõigus on mõeldud töötaja kaitseks. Kui Sa aga enda õigusi ei tea, võid jääda kaitseta,“ rääkis Liin.
Projekti „Tosin kohtunikku kooli“ egiidi all külastavad kohtunikud koole Väike-Maarjast pealinnani ja Raplast Pärnuni. Juttu tuleb nii tööst ja selle proovikividest kui ka sellest, mida peaks teadma koolilõpetaja, et peatses tööelus kohtuvaidlusi vältida. Lisaks füüsilistele koolitundidele saavad õpilased üle Eesti osa võtta ka Tagasi Kooli veebitunnist „Mis on peamised lõksud, kuhu tööle minnes võid langeda“, kus kohtunik Liina Naaber-Kivisoo räägib näidete varal tööõigusest ja annab praktilisi soovitusi.
Riigikohtu esimees Villu Kõve peab väga oluliseks, et kohtunikud käiksid koolides ja kohtuksid õpilastega. „Kohtunikena on meie ülesanne mitte ainult kohtuasjade lahendamine, vaid uue põlvkonna kasvatamine, et ka tulevikus jätkuks õiglane õigusemõistmine ja jaguks inimesi, kes valivad karjääri õigussüsteemis,“ ütles Kõve. „Kohtunike ja noorte kohtumised on kui sild oleviku ja tuleviku vahel, mis aitab kindlustada jätkusuutlikku õigusemõistmist,“ lisas ta.
Kõik huvilised on oodatud registreeruma kohtuistungi veebiülekande jälgimisele, kus arutluse alla tulev vaidlus puudutab ühelt poolt töötaja nõuet seoses saamata jäänud töötasu, päevarahade ja puhkusehüvitisega ning teisalt tööandja kahjunõuet töövahendi kahjustamise eest.
Teisipäeva ja neljapäeva õhtul saab Tartus osaleda ekskursioonil „Õigusekultuuri radadel“. Rännaku viib läbi õigusajaloolane ja Riigikohtu andmekaitsespetsialist-arhivaar Toomas Anepaio, alguspunkt on omaaegse Riigikohtu hoone juures Vanemuise 35. Kuigi kohtade arv on piiratud, siis esmaspäeva hommikuse seisuga on vabu kohti veel mõlemale ekskursioonile registreerumiseks.
Teate sisestas:
Sandra Sommer
pressiesindaja
5333 9846, 730 9042
sandra [dot] sommerriigikohus [dot] ee