Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses. 

- Eesti vabariigi põhiseadus -

Riigikohus selgitas rikkumise ja kahju vahelise põhjusliku seose tõendamist

10. aprill 2024
PrintPDF

Kohtuasjas oli vaidluse all küsimus, kas ebakorrektselt valvekaamerad paigaldanud turvafirma vastutab osaühingule ehk hagejale vargusega tekkinud kahju eest.

Hageja sõlmis turvateenuse osutajaga lepingu ehitusplatsi ja seal asunud merekonteineri videovalveks. Turvafirma paigaldas objektile kaks videokaamerat, millest aga kumbki polnud suunatud merekonteinerile. Vähem kui kaks kuud peale lepingu sõlmimist murti lukustatud merekonteinerisse sisse ning varastati tööriistu ja väikevahendeid rohkem kui 12 000 euro eest.

Ringkonnakohus leidis Riigikohtu tsiviilkolleegiumi arvates õigesti, et turvafirmal lasus kohustus paigaldada valvekaamera selliselt, et see tuvastaks merekonteinerisse sissemurdmise ja saadaks turvateenuse osutajale häiresignaali, et viimane saaks sissemurdmisele reageerida. Ringkonnakohtu hinnangul on olemas põhjuslik seos valvekaamerate ebaõige paigaldamise ja hagejale tekkinud kahju vahel, kuid Riigikohtu hinnangul on põhjusliku seose olemasolu ebapiisavalt kontrollitud.

Kolleegium selgitas, et põhjusliku seose kontrollimisel pidanuks kohus esmalt tuvastama, mis oleks sarnases asukohas asuva valveobjekti puhul tavapärane turvafirma patrullide ja politsei reageerimisaeg. Samuti oleks pidanud kohus tuvastama, kas on tõenäoline, et varastatud asjad oleks olnud võimalik selle aja jooksul valveobjektilt eemaldada enne turvapatrulli või politsei valveobjektile jõudmist või oleks vähemalt eksisteerinud märkimisväärne tõenäosus varaste tabamiseks.

Kui hageja suudab seda kohtus tõendada, on turvafirmal siiski vastutusest vabanemiseks omakorda võimalus tõendada, et olukord oli erandlik ja isegi kui turvapatrull või politsei oleks tavapärase reageerimisajaga kohale jõudnud, ei oleks see aidanud vargaid tabada. Riigikohus tühistas ringkonnakohtu otsuse ning saatis asja samale kohtule uueks läbivaatamiseks ja põhjusliku seose olemasolu täpsemaks kontrollimiseks.

Kohtuasjas arutleti lisaks selle üle, kas lepingu tüüptingimus, mis piiras turvafirma vastutust vastavalt lepingu hinnale, oli hagejat ebamõistlikult kahjustav ja seega kehtetu. Riigikohus sedastas, et asja uuel läbivaatamisel tuleb ringkonnakohtul anda pooltele võimalus ka seda tõendada.

Kohtuotsusega saab tutvuda Riigikohtu veebilehel.

 


Teate sisestas:
Sandra Sommer
pressiesindaja
5333 9846, 730 9042
sandra [dot] sommeratriigikohus [dot] ee