Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses.
Peasakid
Riigikohut külastab Moldova Ülemkohtu ja Euroopa Nõukogu delegatsioon

20.–21. jaanuaril võõrustab Riigikohus Moldova Ülemkohtu ja Euroopa Nõukogu 15-liikmelist delegatsiooni. Külaliste eesmärk on tutvuda Eesti kohtusüsteemi ülesehituse ja Riigikohtu töökorraldusega.
Moldova Ülemkohtus, nagu tegelikult ka Moldova kohtusüsteemis tervikuna, on käimas ulatuslik kohtureform. Nende 2023. aastal vastu võetud uus kõrgeima kohtu seadus vähendab kohtunike arvu 33-lt 20-le ning võimaldab kohtunikuks kandideerida ka advokaatidel, prokuröridel ja õigusteaduse õppejõududel. Lisaks on fookuses mh kassatsioonialuste kitsendamine, kohtupraktika ühtlustamine ja kohtunike taustakontrollid. Muudatuste eesmärk on suurendada avalikkuse usaldust Moldova kohtusüsteemi vastu ja parandada kohtulahendite kvaliteeti.
Külastuse esimene päev algas ülevaatega Eesti kohtusüsteemi toimimisest ja Riigikohtu rollist. Riigikohtu esimehe nõunik Karin Leichter-Tammisto tutvustas delegatsioonile Eesti kolmeastmelist kohtusüsteemi, kohtunike omavalitsuskogude tööd ja Riigikohtu esimehe rolli nii Riigikohtus kui ka kohtusüsteemis tervikuna. Riigikohtu üldkogu pädevust kohtuasjade ja kohtuhaldus- ja personaliasjade arutamisel ning samuti töökorraldust kolleegiumides tutvustasid riigikohtunikud Kai Kullerkupp, Velmar Brett, Oliver Kask, Kaupo Paal, Paavo Randma ja ning nõunikud Maarja Torga, Kadri Kivistik ja Risto Uustal.
Esmaspäeva pärastlõunal tutvub Moldova delegatsioon lähemalt Riigikohtu struktuuri ja osakondade tööga. Üldosakonna, finantsjuhtimise ning õigusinfo ja kohtunike koolituse teemadel jagavad teadmisi vastavate valdkondade juhid.
Teisipäeval, visiidi teisel päeval keskendutakse personalijuhtimisele ja kommunikatsioonile. Arutelu käigus tutvustatakse Riigikohtu sise- ja välissuhtlust ning kohtute ülest kommunikatsioonikorraldust. Lisaks räägitakse rahvusvahelistest suhetest ja kohtute koostööst teiste riikidega.
Külalised lähevad edasi Helsingisse, kus kohtutakse Soome Ülemkohtu ja Soome Kõrgeima Halduskohtuga.
Riigikohtu esimehe nõuniku ja visiidi peakorraldaja Karin Leichter-Tammisto sõnul on see suurepärane võimalus jagada Eesti kogemusi ja tugevdada koostöösuhteid. „Moldova Ülemkohtu delegatsioon soovis tutvuda sisuliselt kogu Riigikohtu töökorraldusega ja seega on ajakava väga tihe. Loodan, et arutelud pakuvad põnevaid arutelukohti ka Riigikohtu teenistujatele,“ ütles Leichter-Tammisto.
Fotod: Riigikohus.
Lisateave: Karin Leichter-Tammisto, Riigikohtu esimehe nõunik, 730 9022, karin [dot] leichter-tammistoriigikohus [dot] ee
Teate sisestas:
Sandra Sommer
pressiesindaja
5333 9846, 730 9042
sandra [dot] sommerriigikohus [dot] ee