Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses. 

- Eesti vabariigi põhiseadus -

Kuula Eesti kohtute taskuhäälingu „Kohtulood“ saadet sellest, kes on kohtunik inimesena

11. juuni 2024
PrintPDF

Taskuhääling „Kohtulood“ keskendub teemadele, mis on kuulajale päriselt igapäevaelus olulised või ühiskondlikult huvipakkuvad. Kohtunike ja saatekülaliste arutelud aitavad selgitada, mõtestada ja mõista. Saatejuhid on kohtunikud Kai Härmand, Liina Naaber-Kivisoo, Marek Vahing, Merit Bobrõšev ja Villem Lapimaa.

„Kohtulugude“ saateid saab kuulata järgmistes kanalites: Delfi Tasku, iTunes, Spotify ja Apple Podcasts. Mõnusat kuulamist!

XIV saade, 23.05.2024 – „Kes on kohtunik inimesena?“ 
Taskuhäälingu „Kohtulood“ avahooaja viimases saates pealkirjaga „Kes on kohtunik inimesena?“ (50 min) räägime teemal, mille kohta on kõige enam küsitud – kes on kohtunik inimesena, missuguste valikutega ta igapäevaselt oma töös kokku puutub ja kuidas töö on ajas muutunud? Mõtteid vahetavad Tartu Maakohtu kohtunikud Margit Jõgeva, Hele Kaldma, Gerty Pau ja saatejuht Marek Vahing. Jutuks tuleb, kas ja kui palju tekib kohtunikel eelarvamusi ning kuidas neist üle saada? Missugused lood hinge lähevad, ja kas kohtunikul on kohane rokk-kontserdil käia?
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pildil (vasakult) Marek Vahing, Margit Jõgeva, Hele Kaldma ja Gerty Pau. Foto: Kristi Kirsberg
XIII saade, 10.05.2024 – „Räägime lähisuhtevägivallast Kersti Kaljulaidiga“ 
Uuringud näitavad, et eestimaalaste teadlikkus lähisuhtevägivallast on suurenenud, kuid politseisse pöördumiste arv vähenenud. Miks see nii on? Saates „Räägime lähisuhtevägivallast Kersti Kaljulaidiga“ (53 min) tuleb muu hulgas juttu sellest, kuidas peaks tõendeid koguda, miks tunnevad ohvrid sageli häbi- ja süütunnet ning mida arvestada kohtusse tulles? Küsimustele otsivad vastuseid president Kersti Kaljulaid, Harju Maakohtu kohtunik Mairi Heinsalu ning saatejuhina Viru Maakohtu esimees Liina Naaber-Kivisoo.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Pildil (vasakult) Liina Naaber-Kivisoo, Mairi Heinsalu ja Kersti Kaljulaid. Foto: Kristi Kirsberg
XII saade, 02.05.2024 – „Mida peab meeles pidama teadlik valija?“

Saates „Mida peab meeles pidama teadlik valija?“ (54 min) arutlevad Tallinna Ringkonnakohtu kohtunik ja Vabariigi Valimiskomisjoni esimees Oliver Kask, Tallinna Halduskohtu kohtunik ja Vabariigi Valimiskomisjoni liige Janek Laidvee ning riigikohtunik Nele Siitam. Saadet juhib Tallinna Halduskohtu kohtunik Kadri Sullin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pildil (vasakult) Kadri Sullin, Oliver Kask, Janek Laidvee ja Nele Siitam. Foto: Kristi Kirsberg

XI saade, 16.04.2024  – „Mida teha siis, kui kodu on, aga teed sinna ei vii?“

Saates „Mida teha siis, kui kodu on, aga teed sinna ei vii?“ (45 min) on luubi all olukord, kui inimesel on kodu või kinnistu kohas, kuhu ei pääse soovitud kujul ligi. Harju Maakohtu kohtunik Kai Härmand, Soraineni advokaadibüroo ehitus- ja planeerimisõiguse valdkonna advokaat Sandra Mikli ning maastikuarhitekt ja Rae valla volikogu keskkonnakomisjoni liige Eneli Niinepuu räägivad, missugused on võimalused juhul, kui tee rajamises naabritega kuidagi kokkuleppele ei jõua ja mida kindlasti silmas pidada juba kinnistu ostmisel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pildil (vasakult) Kai Härmand, Sandra Mikli ja Eneli Niinepuu. Foto: Kristi Kirsberg

X saade, 13.03.2024 – „Vahel on vajalik loodust kaitsta kohtu kaudu“

Saates „Vahel on vajalik loodust kaitsta kohtu kaudu“ (46 min) tuleb jutuks looduse hoidmine, eeskätt keskendutakse lindudele. Tallinna Halduskohtu kohtunik Pihel Sarv, Riigikohtu nõunik ja Tartu Ülikooli õigusteaduskonna teadur Kaarel Relve ning Tartu Ülikooli linnuökoloogia teadur Marko Mägi arutavad muuhulgas, kuidas kohtus saavad kokku loodusseadused ja inimeste loodud seadused, miks on oluline tagada raierahu ning mida tuleb silmas pidada meretuuleparkide rajamisel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pildil (vasakult) Pihel Sarv, Kaarel Relve ja Marko Mägi. Foto: Kristi Kirsberg 

IX saade, 21.02.2024 – „Mida teha, kui avastad ostetud kinnisvaralt varjatud puuduse?“

Saates „Mida teha, kui avastad ostetud kinnisvaralt varjatud puuduse?“ (39 min) räägitakse kinnisvarast ja sellest, kuidas müüja ennast kaitsta saab ja mida ostjana teha, kui oled avastanud varjatud puuduse. Saates arutlevad Harju Maakohtu kohtunik Kai Härmand, Pärnu Maakohtu kohtunik Kadri Mälberg ning OÜ Kinnisvarabüroo Uus Maa jurist ja juhatuse liige Karlis Kolk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pildil (vasakult) Kai Härmand, Kadri Mälberg ja Karlis Kolk. Foto: Kristi Kirsberg

VIII saade, 07.02.2024 – „Jälitustegevused on uurimise viimane samm, kuid tihtipeale ainuke valik“

Saates „Jälitustegevused on uurimise viimane samm, kuid tihtipeale ainuke valik“ (1 t ja 7 min) arutlevad Tartu Maakohtu kohtunik Marek Vahing, Harju Maakohtu kohtunik Mairi Heinsalu ja Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo juht Leho Laur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pildil (vasakult) Marek Vahing, Mairi Heinsalu ja Leho Laur. Foto: Kristi Kirsberg

VII saade, 31.01.2024 – „Tööalaseid konflikte on võimalik mitmete sammudega ennetada“ 

Saates „Tööalaseid konflikte on võimalik mitmete sammudega ennetada“ (47 min) arutavad tööõiguse üle Viru Maakohtu esimees Liina Naaber-Kivisoo, Prisma Peremarketi personalijuht Maren Penu ja Soraineni advokaadibüroo vandeadvokaat Pirkko-Liis Harkmaa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pildil (vasakult) Liina Naaber-Kivisoo, Pirkko-Liis Harkmaa ja Maren Penu. Foto: Kristi Kirsberg

 

Teate sisestas:
Sandra Sommer
Riigikohtu pressiesindaja
5333 9846 | 730 9042
sandra [dot] sommeratriigikohus [dot] ee