Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses. 

- Eesti vabariigi põhiseadus -

Alustavad kohtunikud kohtusid taas inspiratsiooniseminaril

12. mai 2023
PrintPDF

Aprilli lõpus toimus teist aastat järjest kolmepäevane koolitus, mille raames arutlesid alustavad kohtunikud tippõigusametnikega, omandasid praktilisi näpunäiteid ning ehitasid omavahelist võrgustikku.

Esimese päeva töötubades arutati Riigikohtu esimehe Villu Kõve eestvedamisel kohtunikuameti ja kohtusüsteemi tuleviku üle, vandeadvokaat Allar Jõksi kaasabil otsiti mõjuka kohtuniku isikuomadusi ja käitumismustreid ning Euroopa prokurör Kristel Siitam-Nyiri avas kohtute rahvusvahelise koostöö vajalikkuse tagamaid.

Järgnevatel päevadel omandasid alustavad kohtunikud mitmeid praktilisi oskusi tööprotsesside juhtimisest vaatluse läbiviimise ja kohtunikueetikani.

Üks koolituse eestvedajatest Kai Härmand ütles: „Rõõm oli näha, et kõik alustavad kohtunikud osalesid aruteludes aktiivselt ja innukalt. Praktiline õppepäev menetluse juhtimisest ja eriti vaatluse praktiline harjutus tõi välja kolleegide näitlejameisterlikkuse ja nutikuse oma menetlusrolli sisustamisel. Korraldajal on alati rõõm näha, kuidas täiesti erineva tausta ning kogemusega inimesed hakkavad kokku kõlama.“

Osalejate tagasiside seminarile oli taaskord ülimalt positiivne.

Kohtunik Geidi Sile rõhutas seminari head õhkkonda: „Saime kogenud kolleegide järelevalve all uusi teadmisi omandada ja noorkohtunikega uues ametis alustamise kogemusi vahetada. See on väärtuslik võimalus astuda paariks päevaks suure hooga keerlevast töörattast välja, mõelda ja arutleda selle üle, mida ja miks me teeme ning kuidas seda paremini teha!"

Kohtunik Mairi Heinsalu leidis, et kolm koolituspäeva möödusid väga kiirelt: „Kuigi esmalt tundus seminar info pinnalt äärmiselt tiheda programmiga, siis tegelikkuses oli kõik väga hästi läbi mõeldud ja põnev. Lisaks ägedatele programmi eestvedajatele ja teistele külalistele, andsid tugevat vürtsi veel lõbusad välitegevused vaatluse teostamisel ning mõnus matk Altjal, aga ka viimasel päeval toimunud kehakeele ja häälekoolitus.“

„Uued ägedad noorkohtunikud saavad ühelt poolt omavahel vahetada kogemusi ja mõtteid kohtunikutöö võludest, aga ka alguse valudest, kuid samas omandada kasulikke nippe ja kogemusi juba kogenud kohtunikelt, kes vaieldamatult on oma ala spetsialistid,“ lisas omalt poolt veel kohtunik Margit Roots-Dervishi.

Programm pandi kokku riigikohtu eestvedamisel ja koostöös kohtunikest juhtivkoolitajatega, kelleks olid Kai Härmand ja Katre Poljakova Harju maakohtust, Kersti Kerstna-Vaks Tartu ringkonnakohtust ning Ingrid Kullerkann Tartu maakohtust. Lisaks lõid koolitajatena kaasa veel Martin Veinmann, kes andis näpunäiteid avalikuks esinemiseks, Ülli Kukumägi, kes õpetas lugema inimeste kehakeelt ja Anne Türnpu, kes viis läbi suurepärase häälekooli töötoa. Kohtunikueetika diskussiooni vedas endine riigikohtu esimees Uno Lõhmus.

Fotod: Artur Sinipalu