Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses. 

- Eesti vabariigi põhiseadus -

Eesti kohtumenetlus kuulub jätkuvalt Euroopa kolme tõhusaima hulka

9. juuli 2021
PrintPDF

Eile avaldatud õigusemõistmise võrdlustabelis „Justice Scoreboard 2021“ asub Eesti kohtusüsteem tõhususes ja menetluste kiiruses jätkuvalt Euroopa Liidu riikide eesotsas.

Kokkuvõttes asub Eesti esimeses astmes tsiviil-ja haldusasjade lahendamiseks kuluva aja võrdluses kolmandal kohal, eespool on Taani ja Läti.

Eraldi võetuna on Eesti esimeses kohtuastmes nii tsiviil- kui ka haldusasjades lahendamiseks kuluva aja arvestuses ühe koha võrra langenud, eelmise aasta viies koht on vahetatud kuuenda koha vastu.

Kui aga vaadata tsiviilasja lahendamise kiirust kõikides kohtuastmetes kokku, on Eesti Tabel 8 andmetel esikohal (eelpool välja toodud Austria ei ole täielikke andmeid edastanud). Haldusasju kõigi kolme astme kokkuvõttes lahendatakse Euroopas kiiruselt neljandana.

Samuti näitab statistika, et menetluses olevate asjade hulk on kasvanud, samuti tuuakse Eesti välja kui eeskujulik IT-lahendusi kasutav riik.

Täpsemalt saab võrdlustabeliga tutvuda Euroopa Komisjoni kodulehel. Eestikeelne tõlge peaks valmis saama mõne nädala jooksul.

Õigusemõistmise tulemustabeli koostab Euroopa Komisjoni ja selle eesmärk on anda usaldusväärset ja võrreldavat informatsiooni Euroopa Liidu liikmesriikide õigusemõistmise süsteemide toimimise kohta.