Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses. 

- Eesti vabariigi põhiseadus -

Kosovo põhiseaduskohtu delegatsioon tutvub Eesti kogemustega kohtusüsteemi ülesehitamisel

8. November 2011
PrintPDF
Riigikohtu esimees Märt Rask tervitas täna Eestit külastavat Kosovo põhiseaduskohtu delegatsiooni soovitusega mitte alahinnata täna Kosovos tehtavate otsustuste mõju tulevikule. Paar aastat tagasi rajatud Kosovo põhiseaduskohus tutvub Eestit külastades siinsete kogemustega õigus- ja kohtusüsteemi ülesehitamisel.

Riigikohtu esimees rõhutas Kosovo delegatsiooniga kohtudes, et uue süsteemi ehitamisel tehtud valikud peavad olema väga põhjalikult kaalutud, sest valed valikud annavad endast märku veel ka kümne ja viieteistkümne aasta pärast. „Kõiki üles kerkivaid küsimusi on Kosovos täna palju lihtsam hästi lahendada, kui tulla nende juurde tagasi kümne või viieteistkümne aasta pärast. Iga täna tehtud otsus muutub harjumuspäraseks ning seda pöörata on juba palju raskem,“ rõhutas Riigikohtu esimees.

Märt Rask kõneles Riigikohtu rollist põhiseaduslikkuse järelevalves ja Riigikohtu kui põhiseaduskohtu suhetest teiste võimuharudega. Ühtlasi puudutas Rask majandussurutise mõju põhiseaduslike väärtuste tagamisele ning avaldas lootust, et 2012. aasta suvel kehtima hakkavad alandatud riigilõivud oma määralt tagavad igaühe põhiseadusliku õiguse oma õiguste kaitseks kohtusse pöörduda.

Kosovo delegatsiooni juhib põhiseaduskohtu president prof Enver Hasani. Delegatsioon külastab oma reedeni vältaval visiidil veel Tartu kohtuid, Tartu vanglat, Justiitsministeeriumi, Õiguskantsleri kantseleid, Riigikogu ja kohtub prof Lauri Mälksooga Tartu Ülikooli õigusteaduskonnast.

Eveli Kuklane
Kommunikatsiooniosakonna juhataja