H. Lindmäe oli pärit Alatskivi vallast, kus alustas ka kooliteed. Tartu I Keskkooli (praegu Hugo Treffneri Gümnaasium) lõpetamise järel asus ta õppima Tartu Riikliku Ülikooli õigusteaduskonda, mille lõpetas 1955. aastal cum laude. 1963–1968 oli H. Lindmäe aspirant.
Ülikooliõpingute järel suunati ta uurijaks prokuratuuri ja hiljem töötas kümmekond aastat kriminalistikaeksperdina. Alates 1967. aastast õpetas H. Lindmäe pea 30 aastat kriminalistikat Tartu Ülikooli juuratudengitele, seejuures 1988. aastast professorina. 1992. aastal kaitses ta Tartu Ülikoolis esimese taasiseseisvumisjärgse doktoritööna (doctor iuris) väitekirja teemal „Kohtuekspertiisi juhtimine ja selle efektiivsus kriminaalkohtumenetluses“.
25. veebruaril 1993 nimetati H. Lindmäe Riigikohtu liikmeks. Ta töötas riigikohtunikuna kriminaalkolleegiumis kuni pensioneerumiseni 1998. aastal. Kohtunikutöö kõrvalt jätkas ta õpetamist Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas kuni emeriteerumiseni 1995. aastal.
H. Lindmäe sulest on ilmunud arvukalt teadusartikleid ja õppevahendeid kriminalistika, ekspertiiside ja laiemalt kriminaalmenetluses eriteadmiste kasutamisega seotud teemadel. Tema loometegevus ei piirdunud aga üksnes õigusvaldkonnaga. Sama pühendumusega uuris ta 1980. aastate lõpust nõukogude okupatsiooni ajal toimunud sündmusi, sealhulgas massirepressioone. Seda lähiajaloo traagilist perioodi kajastavad teiste hulgas üheksa raamatut suvesõjast 1941. aastal (avaldatud 1999–2023).
Ta oli Eesti Kongressi saadik (1990), Okupatsioonide Repressiivpoliitika Uurimise Riikliku Komisjoni aseesimees (1992–2004), Eesti Akadeemilise Õigusteaduse Seltsi asutajaliige, korporatsiooni Sakala vilistlane.
H. Lindmäed on tunnustatud nii õigusteadlase, õppejõu kui ka ajaloo uurijana: Eesti kultuurifondi aastapreemia (1988), Riigivapi III klassi teenetemärk (1997), Tartu Ülikooli suur medal (1995) ja Tartu Ülikooli aumärk (2005).
H. Lindmäe oli lugupeetud ja hinnatud õppejõud, keda iseloomustas eksperdile eriomane metoodiline, täpne ja nõudlik suhtumine, aga ka siiras austus õpetatava valdkonna vastu. Kolleegid jäävad teda meenutama äärmiselt tööka ja pühendunud õigusteadlase ning juristina. Tema panust kriminalistika ja ekspertoloogia teaduslikul uurimisel, samuti erialase eestikeelse sõnavara arendamisel on raske ülehinnata. H. Lindmäe viljakas teadustöö ja rohkearvulised publikatsioonid rikastavad Eesti õigusteadust ja jäädvustavad Eesti lähiajalugu.
Avaldame kaastunnet H. Lindmäe lähedastele.
Head kolleegi ja õppejõudu mälestavad
RIIGIKOHUS
TARTU ÜLIKOOLI ÕIGUSTEADUSKOND
Herbert Lindmäe ärasaatmine toimub pühapäeval, 13. aprillil kell 14 Tartu Krematooriumi suures saalis.
Teate sisestas:
Marika Koppel
kommunikatsioonispetsialist
730 9025, marika [dot] koppel
riigikohus [dot] ee