Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses. 

- Eesti vabariigi põhiseadus -

Riigikohtu esimees võõrustas Euroopa kohtunikke

29. september 2010
PrintPDF

Riigikohtu esimees Märt Rask kohtus täna Eestis kahenädalasel praktikal viibivate kohtunikega Makedooniast, Hollandist ja Itaaliast.


Itaalia tsiviilkohtunik Luigi La Battaglia ja hollandi halduskohtunik Willem Brouwer

Kohtumisel Riigikohtu esimehega tundsid külalised elavat huvi eeskätt Eesti põhiseaduslikkuse järelevalve süsteemi ning selle eeliste ja puuduste vastu.  Riigikohtu esimees selgitas külalistele, et Eesti kohtusüsteem  on Euroopas ainulaadne: "Eestis on  ühte kohtusse ühendatud kõrgem üldkohus, kõrgem halduskohus ning põhiseaduslikkuse järelevalve kohus". Ta juhtis külaliste tähelepanu sellele,  et Eestis on põhiseaduslikkuse järelevalve kohtunikud nii tsiviil-, kriminaal- kui halduskohtunikud ning just seetõttu ei jää siin põhiseaduslikkuse järelevalve abstraktseks õigusvaidluseks, vaid on haakuv ka teiste õigusvaldkondadega. Veel rõhutas Rask, et kehtiv süsteem on Eesti-suurusele väikeriigile ökonoomsem, kui oleks eraldi põhiseaduslikkuse järelevalve kohtu ülalpidamine.

Tegu on teistkordse külastusprojektiga, kus Eesti kohtusüsteem on võõrustajaks Euroopa Kohtunike Koolitusvõrgustiku (EJTN) vahetusprogrammis osalevatele kohtunikele. Varem on Eestit külastanud sama programmi raames kohtunikud Hollandist, Poolast, Rumeeniast ning samuti Itaaliast.

Väliskohtunikud külastavad kahe nädala jooksul väga erinevaid Eesti riigiasutusi, sealhulgas Riigikogu, Justiitsministeeriumi, õiguskantsleri bürood ja erinevaid kohtuid. Homme võtavad nad osa Tartus toimuvatest õigusteadlaste päevadest. Vahetuse teisel nädalal töötatavad nad koos Harju maakohtu ja Tallinna ringkonnakohtu kohtunikega ja tutvuvad Eesti kohtunike igapäevatööga. Tegemist on Euroopa kohtunike seas populaarse programmiga, sest see võimaldab erinevate riikide kohtunikel oma töökeskkonnas vahetult kogemusi vahetada.


Eveli Kuklane
Kommunikatsiooniosakonna juhataja