Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses. 

- Eesti vabariigi põhiseadus -

Riigikohtu kunstikonkursi võitis Vergo Verniku skulptuur „Justitia“

23. juuli 2019
PrintPDF

2020. aasta kevadel taasavatava Riigikohtu hoone kunstikonkursi võitis Vergo Verniku pronksskulptuur „Justitia“. Kokku esitati kunstikonkursile 25 ideekavandit.

Hinnatud skulptuuriõpetaja ja pikaaegse õppejõu Vergo Verniku võidutöö, õigusjumalanna Justitiat kujutav skulptuur „Justitia“ on žürii hinnangul ruumi tähistaja ja kohtumõistmise sümbol. Žürii sõnul on võidutöö vormikäsitluses ühendatud klassikaline harmoonia ja abstraktne kompositsioon. Justitia kinniseotud silmad sümboliseerivad õigusemõistmise põhimõtet olla erapooletu ning kaalud sümboliseerivad tõendite hoolikat kaalumist enne otsuse langetamist. „Žüriiliikmena saan öelda, et Vergo Verniku skulptuur on igati väärikas töö renoveeritava Riigikohtu hoone aatriumisse,“ märkis võidutöö kohta Riigikohtu majandusosakonna juhataja Ülle Kitsik.

Kunstikonkursi teise koha pälvis Maret Sarapu klaasist taies „Lahendus“. Kolmanda koha saavutas Margus ja Mart Kadariku „Justitia Tartuensis“. Žürii märkis lisaks ära Bruno Lillemetsa, Oliver Soometsa ja Lauri Kiluski skulptuuri „Vilepuhuja“ ning Argo Männiku ja Ester Faimani terasskulptuuri „Janus“.

Kunstikonkursi žüriisse kuulusid Eesti Kunstnike Liidu esindajad Gea Sibola Hansen, Art Allmägi, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu esindajad Tiiu Talvistu ja Tiiu Parbus, Riigikohtu esindaja Ülle Kitsik ning žürii esimees, Riigikohtu hoone sisearhitekt Aivar Oja.

Kunstikonkursi võitjalt tellitava teose maksumus ilma käibemaksuta on 65 000 eurot. Pronksskulptuur „Justitia“ valmib 2020. aasta kevadel.

 


Võidutöö "Justitia", autor Vergo Vernik