Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses. 

- Eesti vabariigi põhiseadus -

Riigikohtus auhinnati parimaid õpilastest õigusemõistjaid

14. jaanuar 2014
PrintPDF
Täna toimus Riigikohtus pidulik tänuaktus, kus tunnustati parimate õigusteemaliste õpilastööde autoreid. Noortele õigusemõistjatele andsid auhinnad üle Riigikohtu esimees Priit Pikamäe, konkursi žürii esimees riigikohtunik Indrek Koolmeister ja Muinsuskaitseameti peadirektor Kalev Uustalu.

Tegemist oli tänavu juba üheksandat korda toimunud õigusvõistlusega 9.-12. klasside õpilastele. Konkursil osalemiseks pidi õpilane valima lahendamiseks ühe Riigikohtu poolt väljapakutud kolme kaasuse seast. Valida sai tsiviil-, kriminaal- või haldusõiguse probleeme sisaldava juhtumi ja valitud kaasus tuli lahendada justkui kohtus: esitades mõlema poole argumendid ning kohtuniku põhjendatud otsuse.

„Igal aastal võtab hulk noori oma õpetajate toel ja ergutusel selle konkursi kaudu ette katse avastada õiguse maailma olemust ja ilminguid,“ avas žürii esimees Indrek Koolmeister tänuaktuse. „Võitjad on kõik konkursil osalejad. Igaüks meist, jurist ja mittejurist, õppur ja õpetaja, peab tänases vabas, õigusriigina korraldatud ühiskonnas leidma enda jaoks vastuse küsimusele „Mina ja õigus“. Ning siinjuures ei ole oluline mitte seaduste tundmine, vaid sisemine õiglustunne ja objektiivsus,“ lisas Koolmeister.

Kokku laekus konkursile 69 tööd, neist 20 venekeelsed. Töid hinnati neljas vanuserühmas: 9., 10., 11. ja 12. klasside arvestuses. Auhinnalisele kohale tuli 11 tööd, lisaks anti välja žürii eripreemia ja muinsuskaitseameti ning kultuuripärandi aasta auhind.

Lisainfo konkursi kohta:

9. klasside arvestuses saavutas:
I koha Merlin Lehtla Vaida Põhikoolist (juhendaja Ardo Niinre),
II koha Laura Kell Tallinna Prantsuse Lütseumist (juhendaja Liis Reier),
III koha Hedvig Haarde Tallinna Prantsuse Lütseumist (juhendaja Liis Reier).

10. klasside arvetuses saavutas:
I koha Kristel Tuuts Tartu Kivilinna Gümnaasiumist (juhendaja Merle Lupp).

11. klasside arvestuses saavutas:
I koha Eleri Pilliroog Tallinna Saksa Gümnaasiumist (juhendaja Ulla Herkel),
II koha Liina-Riste Pappel Hugo Treffneri Gümnaasiumist (juhendaja Aare Ristikivi),
III koha Maris Pedaja Hugo Treffneri Gümnaasiumist.

12. klasside arvestuses saavutas:
I koha Eva Jänes Tamsalu Gümnaasiumist (juhendaja Maie Nõmmik),
II koha Taavet Hermann Tallinna Laagne Gümnaasiumist (juhendaja Natalja Dovgan),
III koha Aleksei Tarjan Narva Soldino Gümnaasiumist (juhendaja Ljudmila Skokova).

Žürii eripreemia pälvis Anne Mari Hansaar Tallinna Tehnikagümnaasiumi 11. klassist (juhendaja Marve Randlepp), isikupäraselt lahendatud reportaažliku ülesehitusega kaasuse eest.
Kuna 2013. aasta oli pühendatud kultuuripärandile, siis  koostöös Muinsuskaitseametiga olid selle aasta haldus- ja eraõiguse kaasused seotud kultuuripärandiga. Muinsuskaitseameti eriauhinna Ristipuude kaasuse eest pälvis Eva Jänes (juhendaja Maie Nõmmik) ning Kultuuripärandi aasta auhinna Kristina Makarenko (juhendaja Natalja Saharova).

Žüriisse kuulusid riigikohtunik Indrek Koolmeister, ringkonnakohtunik Kai Kullerkupp, prokurör Marek Vahing, advokaat Alo Noormets, Mart Reiniku Kooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Karolina Antons, Haridus- ja Teadusministeeriumi õigusosakonna juhataja Heddi Lutterus ja ERR-i ajakirjanik Piret Ehrenpreis.

Fotod Riigikohtus toimunud tänuaktuselt.

Kaasuseid ja parimaid lahendusi saab lugeda konkursi kogumikust.

Lugupidamisega,

Merje Talvik
Kommunikatsioonijuht
Riigikohus
Tel. 7309042; 5333 9846