Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses. 

- Eesti vabariigi põhiseadus -

Riigikohus jättis EKRE valimiskaebuse läbi vaatamata

10. märts 2023
PrintPDF

Riigikohus jättis täna läbi vaatamata Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) kaebuse elektroonilise hääletamise tulemuste peale Riigikogu valimistel, sest Vabariigi Valimiskomisjon (VVK ) ei olnud vaidlusalust küsimust veel lahendanud.

Riigikohtusse laekus 9. märtsil EKRE kaebus, milles vaidlustati Riigikogu valimiste tulemuste kindlakstegemist VVK poolt 5. märtsil ja lisaks sooviti elektroonilise hääletamise tulemuste kehtetuks tunnistamist.

VVK selgitas Riigikohtule, et nad ei ole veel Riigikogu valimiste tulemusi kindlaks teinud. Küll aga tegi 5. märtsil elektroonilise hääletamise tulemused kindlaks riigi valimisteenistus, kes korraldab otseselt elektroonilist hääletamist. 

Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium selgitas, et kaebus valimisteenistuse toimingu peale tuleb kõigepealt esitada VVK-le, mida EKRE ei ole VVK andmeil teinud. Riigikohtule saab kaebuse esitada alles pärast asja lahendamist VVK-s. Seega ei kuulunud kaebuse lahendamine Riigikohtu pädevusse ja see jäeti läbi vaatamata. 

Riigikohtu määrusega saab tutvuda siin.
 

Arno Põder
pressiesindaja
Riigikohus
arno [dot] poderatriigikohus [dot] ee