Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses. 

- Eesti vabariigi põhiseadus -

Täna algas õigusemõistmise nädal

28. september 2015
PrintPDF
Täna alanud õigusemõistmise nädalal räägitakse Eesti kohtusüsteemi käekäigust, õigusemõistmise olemusest ja hetkeolukorrast, antakse sel teemal loenguid ja koolitunde, toimub mitmeid muid üritusi ning jagatakse tasuta õigusnõu. Õigusmõistmise nädalat tähistatakse juba kolmandat aastat.


 
Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul on Eesti kohtusüsteem kiire ja tõhus, ent alati on võimalik veelgi edasi areneda. „Näiteks tsiviilvaidlustes on meie kohtusüsteem lühikeste menetlusaegade poolest Euroopas kolmas. Samas ei saa öelda, et õigusemõistmise kvaliteet kannataks – tänu edukale kohtujuristide projektile saame rääkida ühteaegu nii kiirest kui ka kvaliteetsest kohtumõistmisest,“ rääkis minister.
 
Nädala vältel annavad SA Õigusteenuste Büroo juristid tasuta õigusnõu kuues erinevas Eesti linnas - Tallinnas, Tartus, Jõhvis, Narvas, Haapsalus ja Kuressaares. Riigikohtu esimehe Priit Pikamäe hinnangul on igapäevane õigusabi kallis ja tavainimese jaoks tähendab kohtuskäimine sageli suurt väljaminekut: „Õigusabi hinnad on Eestis kõrged ja kui arvestada, et möödunud aastal anti õigusemõistmise nädala raames tasuta õigusnõu ligi sajale inimesele, kuid soovijaid oli vähemalt teine samapalju veel, siis see näitab, et Eesti inimestel on õigusabi kättesaamisel tõsised vajakajäämised.“

Tasuta õigusnõu saab küsida ka justiitsminister Urmas Reinsalult esmaspäeval Tallinnas Kentmanni kohtumajas (Kentmanni 13) kell 10-11 ja teisipäeval kell 11-12 Vene Kultuurikeskuses (Mere pst 5) toimuval Eesti juristide liidu korraldataval Õigusapteegi õigusnõustamisel.
 
Kolmapäeval, 1. oktoobril kuulutab Riigikohus välja traditsioonilise õpilaste õigusteemaliste tööde konkursi. Sel aastal keskendub kaasuskonkurss veelgi teravamalt laste õigustele ja see viiakse läbi koostöös õiguskantsleriga. Eelmisel aastal kuulutati lisaks tavapärasele kaasuste lahendamistele välja ka loovtööde kategooria ning tulemusena saadi huvitavaid tõlgendusi, näiteks videosid, luuletusi ja isegi joonistusi. Sama kategooria kuulutatakse välja ka sel aastal.

Õigusemõistmise nädala kavas on mitmeid teisigi õpilastele suunatud üritusi. Kohtunikud ja ka justiitsminister annavad sel nädalal ühiskonnaõpetuse tunni, kus räägivad õigusriigi olemusest ja õigusvaldkonna erialadest. Mõistagi on avatud kohtumajade uksed üle Eesti, soovijad saavad uudistada kohtumaju nii väljast kui seest.
 
Lisaks korraldab Tartu halduskohus abiturientidele harjutuskohtu võistluse ning kohtunikud kõigist kolmest kohtuastmest räägivad õigustudengitele kohtuniku elukutsest. 
 

Merje Talvik
Kommunikatsiooniosakonna juhataja
Riigikohus
Tel. 7309042; 5333 9846


Maria-Elisa Tuulik
Pressiesindaja
Justiitsministeerium
Tel. 620 8114; 5855 8441