Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses. 

- Eesti vabariigi põhiseadus -

Baltimaade põhiseaduskohtute kokkusaamine toimub tänavu Tartus

24. mai 2023
PrintPDF

Riigikohus võõrustab 23.–25. mail Läti ja Leedu konstitutsioonikohtute esindajaid, kellega arutatakse peamiselt riikide põhiseaduste ja Euroopa Liidu õiguse tasakaalu ning kohtunike õiguslike tagatiste küsimusi.

Tegemist on traditsioonilise iga-aastase ühisnõupidamisega, mille korraldamise järg on jõudnud tänavu taas Eesti kätte. Kohtumisel tutvustavad kolme riigi konstitutsioonikohtud üksteisele parajasti arutusel olevaid teemasid.  

Riikohtu esimees Villu Kõve ütles, et sel aastal on arutelu fookuses riikide põhiseaduste ja Euroopa Liidu õiguse ülimuslikkuse põhimõtte vahel tasakaalu leidmine ning kohtuniku põhiseaduslikud tagatised ametist vabastamise vastu.  

Kõve sõnul aitavad sellised perioodilised kohtumised olla jooksvalt kursis naaberriikide kõige olulisemate konstitutsiooniliste vaidlusteemadega, vahetada kogemusi ja arutada võimaliku ühisosa üle kohtuasjade lahendamisel. 

„See annab muu hulgas võimaluse olla juba eelnevalt teatud ulatuses valmis küsimuste lahendamiseks, mis on kerkinud üles ühes riigis, kuid võivad päevakorda tõusta ka teises,“ märkis Riigikohtu esimees.

Fotod: Artur Sinipalu / Riigikohus