Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses. 

- Eesti vabariigi põhiseadus -

Õigusemõistmise nädala filmiõhtud ja arutelud Tallinnas, Tartus ning Jõhvis

28. september 2022
PrintPDF

Tänavusel õigusemõistmise nädalal on huvilistel võimalik Tallinnas ja Tartus tasuta vaadata auhinnatud Poola dokumentaalfilmi „Kohtunikud surve all“ ja Jõhvis kaht Ukraina lühifilmi.

„Kohtunikud surve all“ räägib Poola kohtunike ning võimupartei Õigus ja Õiglus keerulistest suhetest läbi kohtunike silmade, kes seisavad poliitilisele survele vastu ja kannatavad seetõttu tagakiusamist.

Tartus on filmiõhtu kavas kolmapäeval, 5. oktoobril kell 18.00 Elektriteatris. Pärast ühist filmivaatamist toimub vestlusring kohtunike sõltumatuse teemal, mida juhib riigikohtunik Heili Sepp. Arutelus osalevad endine Riigikohtu esimees Priit Pikamäe, vandeadvokaat Hannes Vallikivi ja Tartu Ringkonnakohtu kohtunik Indrek Parrest.

Tallinnas toimub filmiõhtu neljapäeval, 6. oktoobril kell 18.00 Noblessneri kvartalis Kai keskuses. Vestlusringi juhib vandeadvokaat Paul Keres. Arutelus osalevad kohtunike ühingu esimees Anu Uritam ja õigusteadlane Katrin Nyman-Metcalf.

Jõhvi kohtumajas näitame teisipäeval, 4. oktoobril kell 17.30 Ukraina filmimehe ja õigusteadlase Vjatšeslav (Slavik) Bihuni lühifilme „Õigluse karistuslöök“ ja „Põrgu ja paradiisi vahel“, mis räägivad kahest Euroopa Inimõiguste Kohtusse jõudnud juhtumist. Ühe filmi teemaks on kaevandamisega kaasnenud looduse saastamine, mis võttis kohalikelt elanikelt puhta vee ja põhjustas palju haigusi, ning teine linateos jutustab loo konfliktis politseiga viga saanud mehest. Pärast filme on kavas ka aruteluring, mida juhib riigikohtunik Julia Laffranque. Vestluses osalevad teiste seas Ida politseiprefekt Tarvo Kruup ja Rakvere vallavolikogu esimees Peep Vassiljev.

Filmiõhtud toimuvad Eesti kohtute ja advokatuuri koostöös ja on kõigile tasuta!

Tartu üritusele saab end kirja panna Elektriteatri kodulehel ja Tallinna filmiseansile kino Sõprus veebilehel, kus on võimalik lugeda lähemalt ka filmi sisu kohta ja vaadata treilerit. Jõhvis näidatavate filmide kohta leiab lisainfot siit ja ennast saab üritusele kirja panna siin.

Õigusemõistmise nädal on Eesti kohtute iga-aastane ettevõtmine, mille eesmärk on tutvustada avalikkusele kohtute tööd ja õigusemõistmist inimestele lähemale tuua. Tutvu tänavuse õigusnädala programmiga siin ja leia endale meelepärane üritus. Näiteks on kavas veel Riigikohtu ja loodusteadlaste aruteluõhtu „Loodus kohtus“ ja muudki põnevat.

Ootame aktiivset osavõttu ja huvitavaid arutelusid!

 

Arno Põder
pressiesindaja
Riigikohus
arno [dot] poderatriigikohus [dot] ee