Riigikohus on Eesti Vabariigi kõrgeim kohus.
Põhiseaduse kohaselt on Riigikohus kassatsioonikohus ja
põhiseaduslikkuse järelevalve kohus. Riigikohtu pädevus
on sätestatud kohtute seaduses. 

- Eesti vabariigi põhiseadus -

Riigikohtu esimees: kohtunike sotsiaaltagatised pole ainult privileeg, vaid ennekõike tööjõuturu meede

8. veebruar 2013
PrintPDF
Riigikohtu esimees rääkis täna Tallinnas toimuval kohtunike täiskogul, et nagu kõigis sektorites ei saa ka kohtusüsteemis vaadelda palkasid, pensioneid ja puhkuseid kui kellegi privileege, vaid kui tööjõuturu meetmeid. Ja küsis, milline oleks mõistlik tasakaal sotsiaaltagatistes, et jõuaks tagasi olukorda enne 2008. aasta palgalangetamist, mil kohtunike konkursid olid tulemuslikud. Täna on kohtunikekohtade täitmisega raskusi. Samas on lähiaastatel pensionile siirdumas suur hulk ametisolevaid kohtunikke.


„Palgad, pensionid, puhkused võivad ühelt poolt tunduda mingi grupi privileegina, kuid teiselt poolt on need kõik tööjõuturu meetmed, mida kasutatakse nii era- kui ka avalikus sektoris, sh ka kohtusüsteemis,“ rääkis Rask. Ta lisas: „Probleemi põhisisu ei seisne selles, et konkreetselt kohtunikult on ära võetud ametipension kui tema privileeg, vaid selles, kas ilma selle privileegita suudab riik komplekteerida parima kohtunike korpuse.“


Riigikohtu esimees selgitas, et kohtunikukandidaatide leidmisega on raskusi, rääkimata sellest, et Riigikohtu üldkogu saaks valida kohtunikke üksnes parimate teadmiste ja kutseoskustega, kõrgete kõlbeliste omadustega inimeste hulgast.


Riigikohtu esimehe ettekande täistekstiga on võimalik tutvuda siin.

Eveli Kuklane


Kommunikatsiooniosakonna juhataja